246, Old York Rd, NY 08080

09:00 AM to 07:00 PM ( Mon - Sat )

Nevyhazujte při provozu bazénu peníze oknem


Byli jste se někdy vykoupat na koupališti ve stylu venkovního bazénu, který sice nemá vyhřívanou vodu, ale jedná se o klasický bazén s chlorovanou vodou, jak je tomu u vnitřních krytých plaveckých bazénů? Takovou nádrž na koupání o rozměrech 20 x 50 metrů objevíte například v Praze na Slavii v Edenu, anebo v Podolí. Venkovní bazény tohoto typu bývají v provozu přibližně půl roku mezi dubnem a zářím, a tam kde je vyhřívaná nebo termální voda, i déle. Napadlo vás někdy propočítat, kolik vody se z takového koupaliště vypaří za den? Jsou to docela zajímavé počty a provozovatele venkovních koupališť přijdou na slušné peníze. Vezměme si jako modelový příklad bazén v Podolí.

voda v bazénu

Podolský venkovní bazén (ten větší ze dvou) o rozměrech 50 x 20 metrů zaujímá rozlohu 1000 metrů čtverečních. Za jediný den (za 24 hodin) se z z jednoho čtverečního metru vypaří zhruba 5 litrů vody a z této plochy to tedy bude přibližně pět kubíků vody za den. Za celou koupací sezónu se odtud do vzduchu vypaří celkem 900 krychlových metrů vody. Při ceně vodného a stočného v Praze, cca 170 Kč za kubík, zaplatí provozovatel jen za dopouštění vody za jednu koupací sezónu celkem 153 000 korun, a to už je slušný balík peněz, že?

hladina bazénu

Pořídíte-li si domů bazén výrazně menší, zaplatíte za dopouštění vody pochopitelně méně, ale ani u nádrže s rozměry 7 x 4 metry to nebude zanedbatelné, za půl roku se bude jednat přibližně o částku přesahující čtyři tisíce korun. Kdybyste si ovšem pořídili solární plachtu, jejíž životnost je zhruba 15 let, za tu dobu ušetříte celkem 60 tisíc korun, a to už se taková solární plachta na bazén rozhodně vyplatí. Nač vyhazovat peníze zbytečně za dopouštění vypařené vody, z níž nemáte žádný užitek, ale musíte to zaplatit z vlastní kapsy? Takové plýtvání penězi z rodinného rozpočtu je opravdu nesmyslné, nemyslíte?