Bydlíte v městském bytě a rozhodli jste se přestěhovat do rodinného domu, který si necháte postavit na klíč? Bude se jednat o dům typu bungalovu s obdélníkovým půdorysem, se zastřešenou terasou a vnitřní dispozicí do L? Jaké jsou vlastně důvody, proč si lidé oblíbili tyto typy staveb nejen v České republice?
Jsou elegantní – nízký bungalov půdorys do L vypadá mnohem lépe, než vysoká kostka. To je celkem dobře známo a chcete-li názorný příklad, zajeďte se podívat do Pece pod Sněžkou, kde byl již za socialismu postaven hotel Horizont. Stavba čelila tvrdé kritice veřejnosti a dokonce se hotelu začalo přezdívat „Krakonošovo přirození“. Vyčnívá tu mezi horskými chalupami jako ztopořený penis a většina lidí, kteří to tu dobře znají, vám potvrdí, že tato stavba do hor prostě nepatří. Nízké stavby zapadají do krajiny mnohem lépe a uvědomili si to i stavitelé rekreačních bungalovů v přímořských letoviscích, kteří tamnímu prostředí vtiskli příjemný a hlavně přirozený krajinný ráz. Bungalovy jsou také levnější, než patrové stavby, to je další zásadní plus.
Prosluněná zahrada, prosluněný byt – v nabídkách bytů v realitních kancelářích se velmi často shledáte s termínem „prosluněný byt“. Takové nemovitosti se lépe prodávají a lidé nechtějí žít v temnotě. Jestliže si ale postavíte v okrajové městské kolonii patrový dům na malém pozemku, a sousední stavby budou na váš pozemek doslova nalepené, budete si navzájem stínit sluneční paprsky a o prosluněném bydlení si pak můžete nechat jen zdát. Bungalovy naopak vychází Slunci vstříc a jestliže bude vaše zahrada prostornější, můžete se tu těšit i s prosluněné terasy nebo zahradního bazénu. Na prosluněné zahradě se bude dařit okrasným i užitkovým rostlinám i zahradnímu trávníku, můžete tu mít v provozu po celý rok polykarbonátový skleník a nebude problém dopřát si Slunce i u zahradního bazénu.