246, Old York Rd, NY 08080

09:00 AM to 07:00 PM ( Mon - Sat )

Proč se musí revidovat hromosvod


u uiv=“Content-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>

Hromosvod je zařízení, které skutečně chrání objekty před destruktivní činností bleskových výbojů. Jde sice o velmi starý vynález z osmnáctého století, ale stále platný i v současné době. Jakmile hromosvod nainstalujete, může se zdát, že vám bude sloužit v podstatě donekonečna, ale to bychom museli žít někde ve vakuu, mimo působení povětrnostních vlivů. Hromosvody jsou zatěžovány větrem, deštěm, sněhem, námrazou a korozí, a to vše může zapříčinit jejich poškození. Jestliže dojde u hromosvodu ke snížení funkčnosti, a zařízení vykazuje vyšší odpor, který by v případě úderu blesku mohl způsobit požár objektu, je nutné provést jeho opravu či výměnu.

bleskový výboj

Problém je ale v tom, že si většinou závad hromosvodu nikdo nevšimne. Nemusí být na první pohled patrné a odhalí je pouze elektrikář při provádění revize měřicími přístroji. Poškozený hromosvod na domě nepracuje správně a v zásadě je to totéž, jako kdybyste tam žádný hromosvod neměli. Lhůty revize hromosvodů – velmi důležité je dodržovat lhůty revizí, jinak přestává mít tato činnost praktický význam. Zároveň byste měli vědět, že hromosvod je nutné revidovat i po každém úderu blesku, a to i mimo uváděný časový harmonogram lhůt pravidelných revizí.

bouřka na nebi

Jak vlastně hromosvod funguje – ptáte se sami sebe, jak vlastně hromosvod funguje, když je to jen primitivní kus drátu na střeše? Odpověď je celkem srozumitelná – blesk při průniku atmosférou dopadá vlivem gravitace k zemi, a jestliže mu není v cestě kladen žádný odpor, sjede do země a tam se jeho energetický potenciál rychle vybíjí. Hromosvod musí být kovový a umístěný na nejvyšším místě střechy domu, aby blesk zachytil dříve, než jej zachytí střecha a jiné části budovy, a jestliže je plně funkční, neklade blesku žádný odpor a bezpečně jej svede do země. Kdyby byl hromosvod poškozený nebo tam žádný nebyl, blesk by putoval po budově a ta by mu kladla místy velký odpor, který by zapříčinil rozžhavení kovových částí a zapálení hořlavého materiálu (dřeva, plastů), a mohlo by dojít i k rozsáhlému požáru celé budovy.