Zdědili jste byt po zemřelých příbuzných v původním stavu a podrobujete jej rekonstrukci? Měníte topná tělesa, rekonstruujete podlahy, zajišťujete výměnu vodovodního potrubí a odpadů? Pak zřejmě přijde na řadu i elektroinstalace. V mnoha bytech se stále ještě nachází staré hliníkové rozvody, je to dědictví z doby socialismu, kdy se většina objektů vybavovala hliníkovými vodiči, neboť jsme měli hliník k dispozici v rámci států RVHP. Hliníková ruda se těžila v Maďarsku a tento levný zdroj výrovy elektrických vodičů pak bylo možno využít při výstavbě panelových domů.
Ve své době byly hliníkové vodiče dostačující, elektrické spotřebiče neměly takový příkon, jaký mají ty současné a s elektřinou se v domácnostech počítalo zejména pro svícení, provoz televizních přijímačů, chladniček, praček, žehliček a některých kuchyňských spotřebičů. Neexistovaly však rychlovarné konvice či indukční varné desky, sušičky prádla a další na elektrický příkon náročné výrobky.
Hliníkové vodiče se v domácnostech využívaly desítky let a postupně se stávaly zastaralými a nejen to – blížila se doba konce jejich životnosti. Tehdy se také zřejmě nepočítalo s tím, že budou lidem v bytech sloužit přes padesát let, a mělo se za to, že se po určité době vymění za nové i z důvodu rozpadu izolační vrstvy. V některých bytech, kde se nevyskytují moderní spotřebiče, například tam, kde žijí senioři, mohou být hliníkové vodiče ještě v pořádku, ale problém tu může zasáhnout právě plastovou, gumovou či dokonce textilní izolaci, ta se z vodičů postupně odlupuje a jednoho dne se mohou vodiče spojit a dojde tu ke zkratu a k případnému požáru.
Hliníkové rozvody se tak mohou stát časovanou bombou a rekonstruujete-li byt, pověřte elektrikáře v Praze východ, aby provedl kompletní výměnu hliníkových vodičů za nové měděné, podle současných platných předpisů a norem.